• دانلود کتابهای الکترونیک مختلف و متنوع با کمترین حجم ممکن
 • قرار گرفتن کتابها در سرور اختصاصی پارس بوک با لینک مستقیم
 • امکان ارسال لینک کتابهای جدید به ایمیل شخصی شما
 • رکورددار تعداد اعضا با بیش از 170 هزار عضو فعال
 • به روز رسانی مداوم سایت با کتابهای جدید ( هر روز یک کتاب جدید )

دانلود کتاب تاریخ جهانگشای نادری

توضیحات :  جهانگشای نادری نوشتهٔ میرزا مهدی خان منشی استرآبادی -منشی و مورخ نادر شاه افشار است. محتوای کتاب دربارهٔ تاریخ ایران در اوایل سده ۱۲ خورشیدی/اواسط سده ۱۲ قمری و زندگی نادر شاه و لشکرکشی‌های وی به مناطق مختلف است. این کتاب نثری فنی و مصنوع دارد و در آن از واژه‌های عربی بسیاری استفاده شده‌است. این کتاب مهمترین اثر مربوط به تاریخ ایران در زمان نادر است و چون نویسنده از نزدیکان نادر بوده‌است و حوادث را به چشم خود دیده‌است، ارزش بسیار بالایی دارد.

نام این کتاب در متون تاریخی معاصر آن، تاریخ نادری ضبط شده و ظاهراً بعدها به جهانگشای نادری شهرت یافته‌است. البته در خود کتاب جهانگشای نادری نام کتاب، «روزنامچه ظفر» ضبط شده‌است. کتاب، گزارش رویدادهای تاریخی ایران را از ۱۱۲۱ تا ۱۱۶۱ قمری (یک سال پس از مرگ نادر شاه) دربردارد. مؤلف در خاتمه کتاب، به وقایع پس از مرگ نادرشاه اشاره کرده‌است. همچنین نویسنده به تقلید از جوینی و بر شیوهٔ وصاف‌الحضره شیرازی از نثری متکلف و سنگین و فنی استفاده کرده‌است.

مطالب کتاب مختصر و به دور از اطناب کلام و حشو نگاشته شده‌است و از این جهت و هم از نظر متکلف بودن با نثر ساده -و در عین حال معمولاً پریشان- دورهٔ صفوی که کلام را به درازا می‌کشاند، تفاوت دارد. این کتاب از این جهت که مصنف آن از نزدیکان نادر بوده‌است و بیشتر حوادث را به چشم خود دیده‌است، ارزش بالایی دارد. البته محتوای کتاب تاحدودی متملقانه نوشته شده‌است، به استثنای آخر کتاب که ماجرای قتل نادر و فرزندانش را شرح می‌دهد و بالطبع از خوشامدگویی به دور بوده‌است. برخی معتقدند که تاریخ جهانگشا، اثر مولفی درباری است که نگاه طبقه حاکم از وقایع آن دوران را ارائه می‌کند.

اگر موفق به دانلود فایل نشدید مرورگر خود را تغییر دهید و یا لینک دانلود را در صفحه جدید مرورگر خود باز کنید ( گزینه Open in new tab )
تمام تلاش ما بر این است که فقط کتابهای رایگان و آثار فاقد حق نشر را بر روی سایت جهت استفاده عموم قرار دهیم. در صورتی که کتابی را مشاهده نمودید که دارای حق نشر میباشد، از طریق بخش تماس با ما به مدیران اطلاع دهید تا نسبت به حذف کتاب اقدام گردد.

ارسال شده ها 8 دیدگاه برای مطلب “دانلود کتاب تاریخ جهانگشای نادری”

 1. جواد زرند گفت:

  با درود فراوان به پیشگاه مدیر گرامی و همه دست اندرکاران تلاشگر سایت وزین پارس بوک ؛ 🌹💐🌹💐❤️❤️
  خدا قوت به شمایان، سپاس بسیار از به گزینی کتابهای خوب و سودمندتون؛ امیدوارم همچنان در راه بالا بردن دانش و فرهنگ مردم ایران نازنینمان و افزایش میزان کتابخوانی به ویژه در میان کودکان و جوانان کوشا باشین.
  بهترینها را برای همه شما آرزومندم.
  خدا یار و یاورتان. سرسبز ، سرافراز باشین.👏👏🌺🌺

 2. معلم گفت:

  با تشکر فراوان خدمت زحمت کشان سایت بی همتای پارس بوک.هزار ماشاالله اونقدر کتاباتون گلچین و پر محتوا هستن که آدم نمیتونه انتخاب کنه‌ ناچاره همه رو دانلود کنه.از خدا میخوام همیشه سایه ی مبارکتون بالای سر مردم متمدن و بی نظیر این کشور باشه. یک کلام بنده نمیدونم با چه زبونی از این همه زحمات بی وقفه و کیمیای شما قدر دانی کنم ، فقط سلامتی خودتون و خانواده محترمتون رو از خداوند منان خواستارم.

 3. طاهر قرشیخ گفت:

  خیلی مشتی و با حال هستید .اساسن سپاس که هستید.! امیدوارم همیشه باشید.همچنین امیدوارم قشر جوان قدر موهبت خدایی چون شما را دانسته و قبل از پیر شدن تا میتوانند مطالعه کنند.مطالعه بنزین موتور افکار و اعمال انسانه.جوانها وقتتان را به بطالت نگذرانید این سرمایه دنده عقب و برگشت ندارد.

 4. هوشنگ بهرامی گفت:

  سلام وقت به خیر. باور کنید سایتهای زیادی را دیدم ولی، سایت شما چیز دیگری است و بسیار خوشحالم که از مطالبتان استفاده می کنم. با سپاس