• دانلود کتابهای الکترونیک مختلف و متنوع با کمترین حجم ممکن
 • قرار گرفتن کتابها در سرور اختصاصی پارس بوک با لینک مستقیم
 • امکان ارسال لینک کتابهای جدید به ایمیل شخصی شما
 • رکورددار تعداد اعضا با بیش از 170 هزار عضو فعال
 • به روز رسانی مداوم سایت با کتابهای جدید ( هر روز یک کتاب جدید )

دانلود کتاب دولت نادرشاه افشار

توضیحات :  این کتاب طرح کلی روابط اجتماعی ایران را در دوره حکومت نادرشاه افشار مورد بررسی قرار میدهد. این اثر تحقیقی همراه با مدارک مستند، روایتی ست واقع گرایانه تر از بسیاری از تواریخ فارسی در مورد نادر و سلسله ی افشاریه. بر خلاف اغلب تواریخی که به فارسی نوشته شده، در این کتاب دوران هفده ساله ی حضور نادر، از ظهور او در خراسان تا کشته شدنش، بر مبنای دلایل و شواهد مستند و به مراتب واقع بینانه تر بررسیده شده است؛ بجز سال های اولیه که مردم از تسلط افغان ها و ترک ها بر کشور به تنگ آمده بودند و صادقانه در خدمت نادر بودند تا بیگانگان را از خاک خود بیرون کنند، لشکر کشی های طولانی و طاقت فرسای بعدی نادر، محروم کردن جنگجویان از غنایم جنگی، تعویق پرداخت حقوق عساکر، گرسنگی، بیماری، جریمه، اعدام و…، سبب نارضایی شدید قشون گردید. در گزارش یک مامور روسی (کالوشین) که در ۱۷۳۹ به پترزبورگ نوشته، آمده است که؛ “جنگجویان آشکارا شاه را فحش و ناسزا می گویند و خدا می داند که این وضع چه حادثه ای از طرف قشون برای شخص اعلیحضرت به بار خواهد آورد”. سفیر کبیر وقت روسیه در ایران، در سال ۱۷۴۷ وضع قشون را چنین ارزیابی می کند؛ “تمام ارتش او در چنان درماندگی ست که او حتی نمی تواند از عهده ی دشمنان داخلی خودش هم برآید… هیچ امیدی وجود ندارد (حتی) اگر تمام ایرانیان به خدمت احضار شوند”. در حالی که وقایع نویسان ایرانی و برخی از مولفان غربی نادر را “ناپلئون شرق” و “اسکندر مقدونی دوم” می نامند و او را تحسین و تمجید می کنند. مدارک مربوط به سیاست مالیاتی نادر گواهی می دهند که سنگین ترین مالیات ها برای مردم، تهیه ی آذوقه، علیق، پول، مهمات، اونیفورم و غیره برای سپاهیان، ویرانی واحدهای تولید کشاورزی در ایران، در نیمه ی دوم قرن هیژدهم آغاز گردید و سبب زوال عمومی اقتصاد کشور شد و این امر نیز تضادهای طبقاتی را تشدید کرد.

نام کتاب : دولت نادرشاه افشار
نویسنده : م. ر. آردنووا ، ک. ز. اشرفیان
تعداد صفحه : 390
حجم فایل : 5,450 کیلوبایت
لینک دانلود مستقیم کتاب
اگر موفق به دانلود فایل نشدید مرورگر خود را تغییر دهید و یا لینک دانلود را در صفحه جدید مرورگر خود باز کنید ( گزینه Open in new tab )
تمام تلاش ما بر این است که فقط کتابهای رایگان و آثار فاقد حق نشر را بر روی سایت جهت استفاده عموم قرار دهیم. در صورتی که کتابی را مشاهده نمودید که دارای حق نشر میباشد، از طریق بخش تماس با ما به مدیران اطلاع دهید تا نسبت به حذف کتاب اقدام گردد.

ارسال شده ها 5 دیدگاه برای مطلب “دانلود کتاب دولت نادرشاه افشار”

 1. عبدالمجید گفت:

  با سلام و احترام
  دوست عزیز باید دید رهبر و رییس و مدیر خوبی بوده و یا نه زیرا تعاریف این کلمات راحت تر است از تعریف آدم خوب و نیز اینکه در موقعیتهای مختلف ممکن است رفتار و عکس العمل مردمان تفاوت کند

 2. سینا گفت:

  ببخشید ولی توضیح اول کتاب کاملا درست نیست و جنبه ی قومیتی داره. مثلا نوشته شده که کشور از دست ترکها به تنگ اومده بود اما واقعیت اینه که نادرشاه افشار خودش یک ترک قزلباش افشار از قبیله ی قرخلو بود.
  از طرفی پشتونها که با نام افغان هم شناخته میشوند یکی از اقوام ایرانی هستند که زبانی ایرانی و هم خانواده با فارسی دارند بنابرین ای کاش به دور از افراط قومیتی بود این کتاب.

 3. ژاله گفت:

  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید. از زحمات شما عزیزان کمال تشکر را دارم -یک درخواست داشتم : کتاب با عنوان عاطفه مثبت و یا عاطفه مثبت و منفی میخواهم و ممنون میشوم اگر لطف کرده و این کتاب را برایم ارسال کنید.
  باز هم از لطف بیکرانتون ممنونم

 4. حمید رضا گفت:

  آدم خوبی نبوده . فقط ناسیونالیست های افراطی دوستش دارند.

 5. ah گفت:

  متشکرم از لطف شما